Korale Koloru Koralowego

Organizator: Instytut Adama Mickiewicza
Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka
Kiedy: 17 – 26 maja 2019
Gdzie: Centrum Festiwalowe Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, C1

Pojedyncze kolory łatwo określić: zielony, niebieski czerwony. Zestawione ze sobą przestają być jednoznaczne. Na to jak widzimy kolory i jak ich używamy składa się wiele czynników: kontekst kulturowy i materialny, światło i naturalne otoczenie, nasze własne upodobania. Jednak projektanci pytani o swoje kolorystyczne decyzje nie odwołują się ani do tradycji ani do natury lecz wzruszają ramionami. Sięgają po materiały dostępne, wybierają kolory modne i te które dobrze się sprzedają. Jednak spośród możliwych zieleni wybierają tę lub inną, zestawiają ją z takim a nie innym błękitem. Niektóre kolory omijają, inne powracają w ich kolekcjach. Barwy zaś, choć zapisane tym samym kodem numerycznym, zmieniają się w zależności od tworzywa, powierzchni i kontekstu, w którym się znajdą. Zielenie potrafią udawać błękity lub brązy, podobnie jak błękity bywają zielone, fioletowe i szare.

Wystawa prezentuje wazony i tkaniny, jednak to nie walcowate, stożkowate i kuliste formy z porcelany, kamionki, szkła czy drewna, nie sploty i ornamenty są bohaterami tej prezentacji lecz kolory wybrane przez projektantów dla podobnych do siebie przedmiotów. Zebrane i posortowane według klucza kolorystycznego tworzą paletę barw, które zdarzyły się projektantom w Czechach, Słowacji, Węgier i Polski. Czy te kolory coś nam mówią? Czy patrząc z perspektywy regionu możemy uznać, że to kolorystyka Centralnej Europy?

Wystawie towarzyszy seria zdjęć dokumentujących miejsca, w których wazony mimetycznie wpisały się w otoczenie, ukryły się ujawniając zmienną naturę barw. Kolor, choć daje się zmierzyć, nie pozwala się określić, bo wciąż się zmienia. Jest potężnym narzędziem projktowyom i wspaniałym językiem, którego zapomnieliśmy używać.

Wystawa niczego nie dowodzi, a próba w której bierze udział 20 projektantów i około 40 przedmiotów nie daje nawet pozorów obiektywizmu. Jest zaproszeniem do rozmowy o kolorystycznej tożsamości regionu. Jakich używamy barw? Dlaczego je wybieramy, dlaczego lubimy i zestawiamy ze sobą? Przestańmy wzruszać ramionami, kiedy mowa o kolorach.
kolor 5 pomniejszone na www ramkakolor 4 pomniejszone na www ramka
kolor 3 pomniejszone na www ramkakolor 2 pomniejszone na www ramkakolor 1 pomniejszone na www ramka

>
>