Made in paper

Organizator: Wydział Komunikacji Multimedialnej, Uniwersytet Tomasza Baty w Zlinie
Kurator: dr. hab., PhDr. Miroslav Zelinsky
Kiedy: 17 – 26 maja 2019
Gdzie: Centrum Festiwalowe Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, C2

Koncepcje młodych projektantów z Czech i Słowacji prezentują nowe spojrzenie na temat zastosowania różnych materiałów papierowych w dziedzinie projektowania mebli. Autorzy oscylują między racjonalnym i emocjonalnym ujęciem tematu. Eksplorują materiał w różnych kontekstach: funkcjonalno-estetycznych, ekologiczno-środowiskowych, społeczno-kulturowych i wreszcie, relacjach produkcyjno-ekonomicznych.

Wspólny temat został w różny sposób zinterpretowany przez studentów, tworząc szerokie spektrum podtematów cechujących się unikalnością podejścia. Wśród eksponatów znajdziemy nadmuchiwane meble papierowe, meble dziecięce, konstrukcje oparte na strukturze, a także eksperymenty polegające na niszczeniu formy, modele podkreślające potrzebę recyklingu lub elementy świadomie nawiązujące do już istniejących kształtów i rozwiązań konstrukcyjnych.

Wzajemne powiązanie obu uniwersytetów było pielęgnowane nie tylko przez bliskość geograficzną, ale także przez podobieństwo językowe i inne powiązania społeczno-historyczne. W tym roku oba kraje obchodzą setną rocznicę założenia Czechosłowacji. W 1993 r. Czeska i słowacka Republika Federacyjna została oficjalnie podzielona na Republikę Czeską i Republikę Słowacką, ale bliskie związki i wyjątkowa współpraca między oboma narodami pozostały niezmienione. Obecnie obie uczelnie (Uniwersytet Tomasza Baty w Zlinie oraz Uniwersytet Techniczny w Zwoleniu) cieszą się intensywną współpracą w zakresie mobilności studentów i pracowników akademickich, a także organizują wspólne warsztaty i projekty, takie jak ta wystawa zatytułowana „made in paper”.

 

1. Cross Box / Radim Šafařík

Skrzynka krzyżowa to mebel papierowy oparty na łatwej obsłudze, kompaktowości i przystępnej cenie. Górna płyta jest wyposażona w folię na uszkodzenia. Konstrukcja składa się tylko z trzech części i jest zaprojektowana tak, aby produkować jak najmniej odpadów. „Skrzynia biegów oszczędza czas i pracę”.

2. Pan Bean / Aneta Roubíčková

Houpací kůň jest przeznaczony dla dzieci od dwóch i pół roku i więcej. Recyklingowa tektura falista jako materiał nie stanowi dużego obciążenia dla środowiska. Po narodzinach dziecka zabawka może zostać ponownie przetworzona. Produkt jest pusty w środku do rozjaśnienia ciężaru, a powierzchnia bujanego fotela daje dziecku możliwość malowania na życzenie.

3. Kuba / Tibor Ďuriš

Kuba została stworzona z myślą o potrzebach uczniów jako uzupełniające siedzenie w sali zamieszkania. Jego główne zalety to kompaktowość, niska waga i mniejsze obciążenie środowiskowe przy ograniczonym czasowo użytkowaniu. Kuba nie zawiera żadnych klejonych elementów, wszystkie połączenia są strukturalne.

4. Contour / Edgar Ondroušek

Wybranym materiałem jest papier z recyklingu, tektura oraz materiały opakowaniowe lub skrzynie na jaja. Są ekologiczne, ciepłe, miękkie i dobrze dostępne jako odpady z restauracji, hoteli lub stołówek szkolnych. Po różnych próbach i testach była szczególnie płynna zmiana właściwości materiału i zanurzenie w szkle wodnym. Czy materiał, który jest ostatnim elementem, jest przyjemny w dotyku z interesującym wizualnie rysunkiem. Materiał ten może być obrabiany jak drewno i może być stosowany do różnych części mebli.

5. Po prostu usiądź / Ľuboslava Vrabcová

Proste siedzisko to proste elementy do siedzenia wykonane z jednego kawałka tektury. Wymiary poszczególnych elementów są zmniejszone o grubość materiału. Przechowując je w jednym miejscu, po prostu usiądź zgodnie z zasadą lalki matrioszki. Elementy siedzące znajdą zastosowanie zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i publicznych.

6. Podwójna Hexa / Daniela Marejková

Double Hexa to zestaw elementów do siedzenia do wnętrza. Projekt inspirowany jest systemem matrioszki, ukrywającym kilka innych elementów o mniejszej wielkości. Ergonomia elementów jest odpowiednia dla całej rodziny do obciążenia 100 kg.

7. Pasek - Vo II. / Radka Gičevová

Koncepcja podnóżka stanowi proste i szybkie rozwiązanie do tymczasowego siedzenia. Tektura papierowa o strukturze plastra miodu używana w tym produkcie wykorzystuje jego podstawowe cechy, które umożliwiają zmienną, lekką, ale stabilną konstrukcję. Składa się tylko z części obwodowej i dwóch żeber połączonych prostym zamkiem bez użycia kleju. Produkt jest w pełni przetwarzalny, łatwy do przechowywania i łatwy w obsłudze.

8. Seatbox / Slavomíra Fodorová

Seria siedzisk kartonowych przeznaczona dla osób, które straciły domy z powodu klęsk żywiołowych i są tymczasowo umieszczane w schronach ewakuacyjnych. Każdy z elementów ma 3 opcje siedzące i może być również używany jako stół. Każdy ma swój własny charakter. Elementy są po prostu składane z jednego kawałka materiału (niska cena, łatwa obsługa, przechowywanie).

9. Wheep / Eva Šimelová

Wheep to bujane krzesło dla małych dzieci (w wieku 4–6 lat). Tektura o strukturze plastra miodu jest łatwa w produkcji i jest również przyjazna dla środowiska. Obiekt składa się tylko z czterech części bez użycia kleju. Materiał nadaje się do bezpośredniego druku cyfrowego, który może podnieść atrakcyjność produktu końcowego. Dzieci mogą również korzystać z własnych zestawów naklejek lub tworzyć własne rysunki.

10. Gee up! / Lucia Kružlicová

Gee up! to rewolucyjna zabawka ruchowa dla dzieci oparta na badaniu emocjonalnego, kreatywnego i zabawnego projektu. Prosty kształt konia na biegunach stymuluje dzieci do wyobrażenia sobie zwierzęcia, na którym chce się kołysać. Przy użyciu zgiętego kartonu z recyklingu, który jest przyklejony między warstwami, osiągnięto wysoką nośność produktu (faktycznie przetestowaną do ponad 80 kg). Ten produkt jest również przyjazny dla środowiska i stary, używany karton może być używany do produkcji.

11. Krzesło papierowe / Richard Hladký

Krzesło papierowe to oryginalna konstrukcja fotela zapewniająca wygodną i trwałą konstrukcję bez potrzeby stosowania innych materiałów lub klejenia. Przednia część wykonana jest z papierowych lameli zapewniających wysoką ładowność. Dla wygodnej obsługi tylna część jest wyposażona w sekcję uchwytu.

12. Pudełko na wino / Jakub Cvitkovič

Projekt mebli kartonowych stanowi nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie w postaci elastycznego taburetu. Gdy tabouret zostanie usadowiony, zaciska się i pozostaje w pozycji. Tabouret jest ukształtowany w prostym duchu geometrycznym, a obecnie obejmuje również sposób jego składania, dzięki czemu sprężynuje, a zatem jest częściowo dynamicznym siedzeniem. Wnętrze tabouret spełnia funkcję przechowywania, po prostu podnosząc siedzisko, które odkrywa schowki na cztery butelki wina lub piwa.

13. Cali / Jakub Bíro

Cali to fotel z wygodną ergonomią, długą żywotnością i łatwą obsługą. Wysoką wytrzymałość zapewniają plastikowe złącza. Produkt składa się z sześciu części, które są praktyczne do transportu i składania. Fotel jest idealny do krótkotrwałych imprez towarzyskich, w których konieczne jest zwiększenie liczby miejsc.

14. Strapáč / Diana Juríková

Mebel zdolny przekształcić się w cokolwiek. Szereg elementów meblowych składających się z sześciu podstawowych cech typologicznych oferuje użytkownikowi niezwykły i kreatywny rodzaj mebli papierowych. Poszczególne segmenty składają się z podstawowej konstrukcji wykonanej z rur papierowych, której charakter uzupełnia odwracalne owijanie „papieru do spinania”. Wartością dodaną jest prosta wymienialność zużytego lub nieznanego „Strapáča”. Z opakowaniem lub bez jest nadal unikalnym i funkcjonalnym elementem wystroju wnętrza.

15. Repose / Veronika Venclová

Projekt stolika kawowego inspirowany jest jaskółką origami. Obiekt jest półką, na której można umieścić książkę oraz poziomy bar przekąskowy. Podwójna konstrukcja zapewnia większą stabilność, ładowność i dużo miejsca do przechowywania. Zaletą rozwiązania jest łatwa kompozycja tylko dwóch części.

16. Pupu / Matej Záborský

Kołyska Pupu jest przeznaczona dla dzieci poniżej 1 roku i jest wykonana z papieru o strukturze plastra miodu, który łatwo się nadaje do recyklingu, gdy dziecko dorośnie, dzięki czemu efektywnie wykorzystuje krótkotrwałą trwałość materiału. Projekt opiera się na wykorzystaniu pozytywnych właściwości papieru na korzyść tymczasowego rozwiązania produktu.

17. Papierowe krzesło / Peter Jaso

Miejsca siedzące stworzone dla studentów mieszkających w akademikach. Mebel serwujący jeden semestr lub jeden rok szkolny. Składa się z jednego kawałka tektury i części wspierającej do siedzenia. Całe krzesło jest zszywane z tyłu. Zachowanie druku przemysłowego na kartonie wywołuje urbanizm i industrializację. Prosta kompozycja. Tanie, nadające się do recyklingu, DIY.

18. Houpy Houp / Kateřina Kochánková

Houpy Houp to nowoczesna zabawka na biegunach z wymiennymi głowami różnych zwierząt. Dziecko może zmienić wizualny charakter zderzaka, aby dopasować go do gustu. Grupą docelową są dzieci w wieku od trzech do czterech lat. Zastosowanym materiałem jest bardzo trwały pięciowarstwowy karton. Rozwiązanie umożliwia dzieciom tworzenie powierzchni papieru zgodnie z ich pomysłami. Dodatkowym materiałem jest elastyczna pianka nakładana na siodła i drewniane poręcze.

19. Cradle / Lucie Leinweberová

Kołyska to kawałek papieru dla dzieci przeznaczony dla dziecka w wieku 6 miesięcy lub mniejszego. Główną korzyścią jest zmienność. Z czterech segmentów można złożyć kołyskę, łóżeczko dziecięce lub stół. Całą strukturę można łatwo zdemontować, aby ułatwić transport i przechowywanie. Konstrukcja Swinga jest bardzo solidna i bezpieczna dzięki zaprojektowanym zamkom. Płyta o strukturze plastra miodu, która jest bardzo solidna, ale także lekka, może być w pełni poddana recyklingowi.

20. Kubo / Frederik Dedík

Tekturowy fotel Kubo został zaprojektowany, aby zminimalizować straty materiału z produkcji. Eleganckie linie, inspirowane czeskim kubizmem, pozwalają fotelowi stać się częścią każdego wnętrza. Jego największe zalety to niski koszt, niska waga, a zwłaszcza pakiet z płaskim opakowaniem.

21. Airpack / Ivan Jedinák

Airpack to papierowe siedzisko nadmuchiwane, które skutecznie wykorzystuje swoje cechy, takie jak lekkość, cena i transport. Produkt ma być wykorzystywany jako materiał promocyjny dla firm produkujących opakowania na napoje, ponieważ inspiracją dla tego produktu było prawdziwe użycie tego rodzaju papieru. Zapewnia to również możliwość wykorzystania recyklingu papieru do jego produkcji. Inną możliwością jest element wnętrza o charakterystycznym charakterze.

22. Teeter stołek / Lucia Kružlicová

Stołek Teeter jest przeznaczony dla osób, które dopiero przeprowadzają się do nowego mieszkania, często podróżują lub potrzebują taniego, wygodnego i przyjaznego dla środowiska siedzenia. Tabouret balansujący jest wykonany z recyklowanego papieru tekturowego wygiętego bez użycia siły lub specjalnych części montażowych i preparatów. Został zaprojektowany tak, aby każdy mógł go po prostu złożyć w dowolnym miejscu. Jedyne, co jest potrzebne do montażu, to plastikowe paski, które są umieszczone w środku, tak aby nie zakłócały ogólnego wrażenia stołka.

23. Lexto / Jiří Kudlák

Lexto to stół konferencyjny idealny do użytku na małą skalę. Projekt mebli charakteryzuje się prostą manipulacją składem i układem oraz oszczędnością produkcji przy minimalnym zużyciu materiału. Ze względu na właściwości tektury falistej i sposób składania zajmuje min. 50 kg. Dystrybucja polega na zakupie gotowego produktu lub szablonu do łatwej produkcji w domu.

24. 3 rohy / Klaudie Ančincová

3 rohy to tani produkt zaprojektowany jako stołek lub mały stolik na targi lub festiwale. Ten mebel można połączyć z innymi akcesoriami, takimi jak torby do siedzenia, a także może służyć jako przedmiot promocyjny. Taboret można zadrukować różnymi wzorami. Konstrukcja jest mocowana za pomocą liny bez użycia kleju. Taboret jest bardzo lekki, łatwy do przechowywania i, co zaskakujące, może przenosić maksymalne obciążenie do 100 kilogramów.

 

>
>