Meble kombinowane / oprowadzanie kuratorskie

Kiedy? 24.05, godz. 16.00
Gdzie? Centrum Festiwalowe Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3, D0
Organizator: Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
Prowadzenie: Katarzyna Hodurek - Kiek

„Meble kombinowane.
Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u”

Meble kombinowane... to tytuł wystawy, która prezentuje mebelki dla lalek produkowane przez polskie spółdzielnie zabawkarskie od lat 50. XX w. do końca lat 80. XX wieku.
W tytule wystawy kryje się kilka kontekstów znaczeniowych: mebel kombinowany jako nazwa zestawu mebli typowych dla czasów PRL-u, również kombinowany pod względem projektów, spółdzielni, w których zostały wykonane oraz materiałów, jakich użyto do ich produkcji: drewna, sklejki, plastiku, metalu, skaju i tkaniny.
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach posiada w swoich zbiorach największą w kraju kolekcję tego typu zabawek. Są to stoły, krzesła – patyczaki, fotele, sofy, kredensy, meblościanki, słowem miniaturowe meble z pokoików lalczanych przybliżające styl polskich wnętrz mieszkalnych z tego okresu. Wystawa prezentuje „kombinację” różnych zestawów salonowych, kuchennych, łazienkowych i ogrodowych ale również porusza problem ich projektowania w czasach PRL-u.
Kto był projektantem tego typu zabawek? Jak wyglądał proces projektowy od momentu pojawienia się pomysłu w głowie, po realia z jakimi musiał się zmierzyć twórca tworząc mebelki dla lalek. Do jakich narzędzi i maszyn miał dostęp? Na ile swobodna mogła być jego wizja? I jak wszystkie wyżej wymienione składowe procesu twórczego przekładały się na efekt końcowy w postaci produktu? Przedstawienie sylwetki projektanta Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Radość” w Krakowie Stanisława Dąbrowy-Kostki, wywiad z nim i zaprezentowane archiwalia oraz bliższy obraz produkcji pokazujący historię i funkcjonowanie dwóch spółdzielni zabawkarskich: wspomnianej „Radości” oraz Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Gromada” z Kielc, które w latach 1968 -1969 w największym stopniu zaopatrywały polski rynek w mebelki dla lalek, daje odpowiedź na powyższe pytania.
Poza kompletami zabawek polskiej produkcji, w celach porównawczych na wystawie zaprezentowanych zostało kilka przykładów mebelków zagranicznych, wyprodukowanych w NRD i ZSRR.
W NRD możliwości produkcyjne i realia, w których projektowano i tworzono mebelki były o wiele lepsze. Stosowano tam różnorodne materiały, często łączono tworzywa sztuczne z drewnem, metalem, tkaniną. Dostęp do lepszych maszyn pozwalał też na precyzyjne wykonanie małych elementów. W związku z powyższym widoczna jest większa dbałość o detal. Jednak pomimo tych wszystkich trudności polskie projekty mebelków charakteryzuje duża różnorodność i ciekawe formy rozwiązań technicznych. Atrakcyjność ich wzbogaca to, że są one po prostu dobrze zaprojektowane.
Ciekawym uzupełnieniem eksponatów są przykłady projektów mebli dla dzieci, wśród nich dziecięca wersja krzesła „Aga” projektu Józefa Chierowskiego oraz wzory mebelków rysowane na papierze, skany katalogów zabawek, zdjęcia mebli i porady racjonalizatorskie dla twórców.
Pierwsza odsłona wystawy „Meble kombinowane...” miała miejsce w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach od 31.03.2017 r. do 25.03.2018 r. Wówczas zaprezentowano obiekty ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Muzeum Narodowego w Warszawie i prywatnych kolekcjonerów.
Na wystawie w ramach Łódź Design Festival można zobaczyć około 70 kompletów mebelków dla lalek i 8 mebli dziecięcych. Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy i kolekcji prywatnej Katarzyny Hodurek-Kiek.
Ekspozycja wzbogacona jest o film z Kroniki RP „Z własnym krzesełkiem” z 1980 r. oraz wspomnienia projektanta mebelków ze SPPZ „Radość” w Krakowie. Wszystkie te elementy wprowadzają nas w klimat PRL-u i ukazują realia w jakich tworzono zabawki w tym czasie.
Plakat3 ZMNIEJSZONE WWW3

>
>