OFFICE OF THE FUTURE

Organizatorzy: infuture hatalska foresight institute oraz Łódź Design Festival
Kuratorka: Joanna Jurga
Kiedy: 17 – 26 maja 2018
Gdzie: Centrum Festiwalowe Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, C2


Wystawa OFFICE OF THE FUTURE ukazuje futurystyczne koncepcje wnętrz biurowców przyszłości. Prezentowane projekty są efektem pracy studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Opracowane wizje przyszłości są odpowiedzią na potrzeby oraz problemy, z którymi będziemy musieli się zmierzyć na przestrzeni najbliższych kilkudziesięciu lat.

Studenci otrzymali zadanie zaprojektowania wnętrz biurowców przyszłości, w których przyjdzie nam pracować około 2050 roku. Prace stworzono na podstawie czynników zmian, które zostały opracowane przez infuture hatalska foresight institute. Wystawa OFFICE OF THE FUTURE prezentuje 12 wybranych koncepcji wnętrz biurowców przyszłości – każda jest wyjątkowym rozwiązaniem problemów, których pierwsze symptomy pojawiają się już dziś.

Szeroka problematyka, z jaką zmierzyli się młodzi projektanci, obejmuje m.in. zagadnienia dotyczące: zaburzenia relacji społecznych, nomadyzmu, starzejącego się społeczeństwa czy braku kontaktu z naturą. Łącznie powstało około 40 różnorodnych wizji.

Wystawa to futurystyczna forma nawiązująca do słynnej budowli megalitycznej – kamiennych kręgów Stonehenge, będących jednym z najstarszych zachowanych miejsc kultu na świecie. W dobie nieustającej obecności online i utraty granicy między pracą a życiem prywatnym kuratorka i projektantka wystawy Joanna Jurga zaproponowała stworzenie Futurehenge. Jest to wizja miejsca pracy w formie kolistej przestrzeni. Świetliste panele ekspozycyjne oraz zwisająca z sufitu roślinność stanowią miejsce ekspozycji prac studentów. Laboratoryjna przestrzeń jest architektoniczną metaforą wehikułu czasu, która osobom ją odwiedzającym tymczasowo pozwala przenieść się do biur przyszłości.

Na podstawie opracowanych przez instytut infuture trendów: technologicznych, społecznych, ekonomicznych, komunikacyjnych i środowiskowych, studenci podjęli się zaprojektowania biur przyszłości np. unoszących się na wodzie miejsc pracy. Infuture institute oraz firma Skanska zorganizowali konkurs na prace typu speculative design. Jego założeniem było, aby każdy z projektów został merytorycznie osadzony w rzeczywistości, a wizjonerska koncepcja miała podstawy naukowe. Finał stanowi ekspozycja prac konkursowych OFFICE OF THE FUTURE pośród których znajdziemy m.in. projekt We Will Bee Workers!, umożliwiający umieszczenie pracowników w kabinach, w których łączą się z wirtualnymi przestrzeniami, czy Meandry, czyli rozwiązanie będące jednocześnie formą architektoniczną i wizualną, odpowiadającą na potrzeby psychiczne człowieka.

Wystawa OFFICE OF THE FUTURE jest efektem interdyscyplinarnej współpracy ośrodków naukowo-badawczych z biznesem: infuture hatalska foresight institute, firmy Skanska, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Politechniki Gdańskiej. 
PLAKAT office DRUK prosty

Zrzut ekranu 2019 03 5 o 18.04.58wizualizacja glowna

>
>