Domostwarzanie

Domostwarzanie

ilość miejsc: 5
wiek uczestników: 13-15

Warsztat projektowania „nierealnych domów” - wielkowymiarowych kolaży w przestrzeni. Taśma i narzędzia rysunkowe posłużą do stworzenia nietypowych budynków, scalających ze sobą świat ludzi, zwierząt i roślin. Uczestnicy warsztatu inspirując się wybranymi zadaniami, będą mierzyć się z nietypowymi kształtami i funkcjami architektury. Stworzą centrycznie zaplanowany budynek w kształcie muszli ślimaka, okrągły dom z drzewem w środku, czy też podziemny dom będący schronieniem w czasie upalnego lata, bądź bibliotekę w której mieszka wodospad. 


Prowadzące:

Kobalt migrating platform to nieformalna, interdyscyplinarna inicjatywa założona w 2018 roku przez Martę Węglińską i Patrycję Plich. W ramach Kobaltu powstają wystawy i wydarzenia artystyczne połączone z programami edukacyjnymi, warsztaty, alternatywne przewodniki miejskie, ekologiczne notesy, raporty wizualne i ilustracje. Kobalt bada i twórczo analizuje relacje zachodzące w przestrzeniach miejskich i naturalnych, pracuje z takimi tematami jak: kultura i sztuka, architektura, ekologia, bioróżnorodność, świadomość społeczna.

Idea inicjatywy wywodzi się z założenia, że sztuka może być punktem łączącym, służącym wymianie doświadczeń i doznań między ludźmi, gdzie podłożem jest wielowymiarowe – różnorodne narodowościowo, wielogatunkowe społeczeństwo. Celem platformy jest projektowanie narzędzi umożliwiających krytyczny, ale i łączący dialog oraz poszerzanie wiedzy kulturowej i świadomości społecznej.

Dotychczas Kobalt współpracował z 21 instytucjami, organizacjami, festiwalami i ośrodkami kultury i sztuki, łącznie przeprowadzając 73 warsztaty, m.in. na zlecenie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w Warszawie, Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Instytutu Reportażu w Warszawie, Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie; czy licznych instytucji w Poznaniu: Concordii Design, Centrum Kultury ZAMEK, Galerii Miejskiej Arsenał, Pawilonu, Estrady Poznańskiej, Sceny Roboczej - Centrum Rezydencji Teatralnej, Galerii TAK, a także Festiwalu Malta i Poznań Design Festiwal


Patrycja Plich – artystka interdyscyplinarna, działaczka społeczna i edukatorka; autorka projektu Wastebooks – ręcznie wykonywanych notesów i książek artystycznych z materiałów odzyskanych; uczestniczka wystaw i festiwali, m.in. Come together forum, Printemps de l’Art Contemporain (Marsylia), Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO (Wrocław), La Nuit de l’Instant (Marsylia) oraz pobytów rezydencyjnych – Residents of the Universe/Pobratymcy w YermilovCentre (Charków, Ukraina), Rezydenci w Rezydencji Centrum Kultury Zamek (Poznań), Serde Residency (Aizpute, Łotwa), Sorry, we have no rooms available (Użhorod, Ukraina). Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Artystycznego Miasta Poznania. Obecnie w ramach działań swojej platformy Wanderland pracuje pomiędzy kontekstami Polski, Francji i Senegalu, włączając w działania międzynarodowe społeczności.

Marta Węglińska – interdyscyplinarna artystka, edukatorka i animatorka kultury, współzałożycielka i kuratorka Galerii Silverado – realizacja wystaw w Polsce, Szwecji, Dani, Czechach, m.in. podczas niezależnych targów sztuki, współpraca z Instytutem Polskim w Sztokholmie; założycielka The Blue Carbon – inicjatywy poświęconej ilustracjom i ręcznie zdobionym unikatowym strojom; prezentowała prace na licznych wystawach w Polsce, Indonezji, Izraelu, Szwajcarii; czterokrotna laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; stypendystka rządu Indonezji (stypendium Darmasiswa); aktualnie odwołuje się do europejskiej i azjatyckiej kultury, autorka projektów artystycznych z udziałem artystów z Indonezji i Polski (Miejsce Projektów Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Redbase Foundation w Yogyakarta, Jatiwangi Art Factory w Jatiwangi, Sesama w Yogyakarta).

>
>