Ogrody Deszczowe

Ogrody Deszczowe

17/09
czwartek
00:00 - 23:59
18/09
00:00 - 23:59
19/09
00:00 - 23:59
20/09
00:00 - 23:59

Zapisy na warsztaty 24.09: form.jotform.com/202623423608348

Ogrody deszczowe (ang. rain gardens) to założenie hydrotechniczne łączące magazynowanie i oczyszczanie wody opadowej. To instalacja wspierająca zrównoważone gospodarowanie wodą, której rozmiar dostosowywany jest do powierzchni zlewni. Prawidłowo umiejscowiony ogród przy budynku zlokalizowany jest bezpośrednio pod rynną, która odprowadza wodę deszczową z dachu. Z pomocą takiego rozwiązania woda opadowa nie wpływa wprost do kanalizacji, nie zalewa otoczenia - i w efekcie nie marnuje się, ponieważ jest stopniowo uwalniana z powrotem do ekosystemu i poprawia mikroklimat. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu roślin kwitnących typowych dla podmokłych siedlisk, które dobrze radzą sobie zarówno w czasie długotrwałej suszy, jak i z nadmiarem wody.

Korzyści z ogrodów deszczowych jest więcej. Przede wszystkim, to jedno z wielu rozwiązań wprowadzających więcej zieleni, będące elementem błękitno-zielonej infrastruktury w mieście. Ogrody deszczowe poprawiają wilgotność powietrza i obniżają odczuwalną temperaturę w czasie letnich upałów. Ponadto, zwiększają bioróżnorodność roślin, małych ssaków oraz owadów, które pełnią kluczową rolę w zachowaniu równowagi w przyrodzie.

Tego typu inwestycja w przestrzeni miejskiej jest ważna szczególnie w Łodzi, ponieważ niewiele jest w Polsce miast położonych na kilkunastu rzekach, z których większość jest ukryta w kanałach pod ziemią. Przez to woda jest od lat wyprowadzana z miasta, a powinno być zupełnie na odwrót. Wodę należy gromadzić i wykorzystywać ponownie, ponieważ według raportu Ministerstwa Środowiska sporządzonego w 2019 r., województwo łódzkie jako jedno z pierwszych w Polsce będzie zmagać się ze skutkami zmian klimatycznych, którymi są postępujące pustynnienie i jednocześnie coraz częściej występujące powodzie w dolinach Warty, Pilicy i Bzury.

W ramach Łódź Design Festival 2020 powstał pierwszy (ale nie ostatni) ogród deszczowy. Żywa instalacja została wybudowana przy łódzkiej Bibliotece Rozgrywka - filii Biblioteki Miejskiej przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3. Projekt został stworzony przez Grzegorza Bienia (www.grzegorzbien.com) we współpracy z Elżbietą Urbaniak, odpowiadającą za stronę merytoryczną ekspertką, współpracującą m.in. z warszawską Fundacją Sendzimira, specjalizującą się w projektowaniu miejskiej zieleni oraz opracowywaniu rozwiązań wspierających bioróżnorodność i poprawiających mikroklimat w mieście.

Powstawaniu ogrodów towarzyszy cykl warsztatów (na zapisy, ilość miejsc ograniczona) oraz publikacji zawierających szczegółowe instrukcje samodzielnego wykonania takiej instalacji.

KLIKNIJ I POBIERZ

 

>
>