
Słownik współczesnych łodzianizmów
czwartek
04/09
10:00 - 18:00
12/09
11:00 - 17:00
14/09
11:00 - 18:00
15/09
11:00 - 18:00
16/09
11:00 - 18:00
17/09
11:00 - 18:00
18/09
11:00 - 18:00
19/09
11:00 - 17:00
20/09
11:00 - 17:00
24/09
11:00 - 18:00
26/09
11:00 - 17:00
Galeria Re:Medium, Piotrkowska 113
wernisaż: 17.09.2020, godz. 18.00 (online)
04.09.2020 - 17.10.2020
artyści: Karol Banach, Paula Dudek, Zuza Gadomska, Patryk Hardziej, Paweł Jońca, Bartosz Kosowski, Ola Niepsuj, Agata „Endo” Nowicka, Karolina Pawelczyk, Jacek Rudzki, Bożka Rydlewska, Dawid Ryski, Martyna Wójcik-Śmierska
kuratorzy: Adriana Michalska, Michał Piernikowski
Zapraszamy także na rozmowę z twórcami wystawy, więcej informacji tutaj.
Wystawa „Słownik współczesnych łodzianizmów” jest kolejną próbą „myślenia obrazem”, które w obszarze sztuki i projektowania jest nie mniej ważne niż koncepcja i niepowtarzalny pomysł. Jest ona kontynuacją „Słownika dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy”, projektu, który powstał w 2019 roku w efekcie współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival. W ramach pierwszej odsłony, w której 23 polskich ilustratorów podjęło się zinterpretowania w formie graficznej (plakatu) słów i wyrażeń należących do gwary łódzkiej.
W tym roku chcemy kontynuować projekt, by słownik złożony z ilustracji mógł wzbogacić się o kolejne hasła. Wystawa, tak jak poprzednia edycja, organizowana jest przez Łódź Design Festival 2020 i Miejską Galerię Sztuki w Łodzi. Tym razem w Galerii Re:Medium przy ulicy Piotrkowskiej 113 zostanie zaprezentowanych 13 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, aktualnie funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Podobnie jak poprzednio, tak i tym razem zadaniem grafików było zilustrowanie w formie plakatu wybranego przez siebie hasła ze słownika łódzkiego. Wszystkie prace przykuwają uwagę trafnymi interpretacjami, różnorodnością wyobrażeń i refleksji. Urzekają oryginalnością form graficznych oraz ogromnym ładunkiem humoru. Charakteryzują się różnorodnością stylistyczną, lapidarnością i precyzją wypowiedzi, przejrzystą koncepcją, bogatą wizualnie szatą graficzną oraz ciekawą kompozycją. Ilustracje są żywe, kreowane z wdziękiem i polotem. Niektóre posiadają ukryte treści, co pozwala odbiorcy interpretować je na wielu poziomach.
Autorami prac są współcześni polscy ilustratorzy z bogatym dorobkiem i sukcesami artystycznymi. Zaproszenie do projektu przyjęli: Karol Banach, Paula Dudek, Patryk Hardziej, Zuza Gadomska, Paweł Jońca, Bartosz Kosowski, Ola Niepsuj, Agata „Endo” Nowicka, Karolina Pawelczyk, Jacek Rudzki, Bożka Rydlewska, Dawid Ryski, Martyna Wójcik-Śmierska. Wszystkich twórców, którzy wzięli udział w projekcie, charakteryzuje i łączy doskonałe opanowanie warsztatu artystycznego. Każdy z nich ma wypracowany własny styl i estetykę. Cel, który został przed nimi postawiony, to transformacja słów na język wizualny, ich artystyczna interpretacja.
Ilustracje mają postać wielkoformatowych plakatów wykonanych w formacie 140 x 100 cm, opatrzonych wykorzystanym przez twórcę słowem/hasłem wraz
z wyjaśnieniem jego znaczenia. Wśród zilustrowanych pojęć znalazły się słowa, skróty wyrazowe lub nazwy miejsc, obiektów charakterystycznych dla współczesnego języka mieszkańców Łodzi, m.in. bajaderka, plackarnia/placek, filmówka, stajnia jednorożców, Off-Piotrkowska, Manhattan, Buła, Limanka, Fala, Manu, Pietryna, Park Śledzia i Biała Fabryka.
Warto podkreślić jeszcze jeden istotny aspekt projektu. Ekspozycji będzie towarzyszył bogaty program warsztatów plastycznych dla najmłodszych. Integralną częścią wystawy będzie kreatywny zeszyt łodzianizmów z ilustracjami zawierającymi zadania, które umożliwią dzieciom zdobywanie lub wzbogacenie wiedzy dotyczącej współczesnej gwary łódzkiej.
Słownik łódzki pisany za pomocą obrazów pokazuje, jak w błyskotliwy sposób można przekazać wiedzę o świecie, historii, kulturze miasta i jego mieszkańców w sposób przyjemny i efektywny, ucząc i bawiąc zarazem. Wystawa w niebanalny sposób przedstawia kulturę, architekturę, miejsca − ikony oraz etymologię słów z łódzkiego regionu. Wykonane przez artystów ilustracje spełniają zatem dwie podstawowe zasady: praktyczną i estetyczną. Podobnie jak poprzednio, także i teraz rysownicy postarali się o precyzję swych wypowiedzi artystycznych, unikając jednak dosadności, by pozostawić nieco przestrzeni dla wyobraźni widza, w którym dostrzegają wrażliwego czytelnika języka wizualnego.
Adriana Michalska
- Karol Banach - rocznik 1990. Ilustrator. Specjalizuje się w ilustracji prasowej i komercyjnej. Zajmuje się również ilustracja dla dzieci, rysuje do książek, gazet i magazynów. Projektuje murale. Współpracował z takimi markami jak Adobe, Uber, The New York Times. Huawei, Snapchat, American Express, Ikea, Samsung, Costa Coffee oraz magazynami: The Washington Post, The New Republic, Przekrój, Architektura.
hasło: PLACEK/PLACKARNIA - pizza/pizzeria - Paula Dudek - ilustratorka, graficzka, malarka. Zajmuje się ilustracją prasową, sitodrukiem, linorytem, projektuje okładki płyt, maluje obrazy i murale. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Academy of Fine Arts w Hadze w Holandii. Współpracowała z tytułami takimi jak: as Newsweek Polska, Kikimora, Gazeta Wyborcza, Dobre Wnętrza, Książki, Magazyn do czytania, La Rivista, Looped. Przygotowała projekty dla: for 6th Floor Theater, Lech Brewery, Ikea, Hemp Juice. Prace Pauli można oglądać na: www.instagram.com/pauladudek_ilu.
hasło: BUŁA – potoczna nazwa Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. - Zuza Gadomska - rocznik 1991, ilustratorka i projektantka. Z wykształcenia architektka (ukończyła Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej) oraz skandynawistka ze specjalnością w języku szwedzkim (Skandynawistyka na Uniwersytecie Gdańskim). Ze względu na studia zajmuje się głównie ilustracją architektury. Od lat współpracuje z galerią designu mieszczącą się w Jednostce Marsylskiej - Cite Radieuse 318, która produkuje i dystrybuuje jej prace przedstawiające dzieła Corbusiera. Zajmuje się również ilustracją komercyjną, graficzną oprawą wydarzeń dla instytucji kultury oraz zleceniami indywidualnymi. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
hasło: MANUFAKTURA - centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe, otwarte 17 maja 2006 roku w Łodzi, pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Jana Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. - Paweł Jońca - rocznik 1968. Specjalizuje się w ilustracji prasowej. Najczęściej podejmuje tematy społeczne, psychologiczne lub zagadnienia związane z nowymi mediami. Na swoim koncie ma również projekty plakatów i okładek, w tym do wszystkich polskich tytułów Chucka Palahniuka. Jego prace zostały zaprezentowane w prestiżowym albumie „Illustration Now, vol. 5” wydawnictwa TASCHEN, prezentującym sylwetki 150 najciekawszych twórców współczesnej ilustracji na świecie. Zdobył szereg nagród, m.in. kilkukrotnie Chimerę, Grand Front oraz
hasło: PARK ŚLEDZIA – określenie Parku Staromiejskiego w Łodzi, znajdującego się nieopodal Starego Rynku.
hasło: LIMANKA - potoczna nazwa ulicy Limanowskiego w Łodzi
hasło: FILMÓWKA – Szkoła Filmowa w Łodzi czyli Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera.
hasło: BAJDERKA - kuliste ciastko, wytwarzane na bazie odpadów cukierniczych.
hasło: FALA - potoczne określenie Aquaparku Fala, jednego z największych parków wodnych w Polsce.
hasło: BIAŁA FABRYKA - Fabryka Ludwika Geyera, obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
hasło: MANHATTAN – potoczne określenie śródmiejskiej dzielnicy mieszkaniowej.
hasło: STAJNIA JEDNOROŻCÓW - dworzec tramwajowy centrum.
hasło: OFF PIOTRKOWSKA – alternatywny kompleks wielofunkcyjny w Łodzi, znajdujący się w dawnej fabryce Ramischa. Obecnie znajdują się tutaj: restauracja, puby, kawiarnie, pracownie artystyczne i architektoniczne, sklepy z rzemiosłem i designem.
hasło: PIETRYNA - potoczne określenie głównej ulicy w Łodzi – Piotrkowskiej
____
O bezpieczeństwo i komfort zwiedzania zadbała firma es system k, za pomocą oczyszczacza powietrza SAFE AIR.
SAFE AIR to najnowszej generacji przemysłowy oczyszczacz powietrza cechujący się dużą wydajnością pracy. Oczyszcza powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń, pochłaniając także najmniejsze cząsteczki PM1 - w tym wirusy i bakterie. Ponad 99,995% skuteczności filtrowania dzięki absolutnym filtrom HEPA H14 (stosowanym w obiektach o najbardziej restrykcyjnych wymogach w zakresie jakości powietrza, w tym w branży medycznej) !
Kluczowe korzyści SAFE AIR
- chroni przed negatywnymi skutkami zdrowotnymi złej jakości powietrza
- nawet w zatłoczonych miejscach możemy czuć się bezpiecznie
- eliminuje z otoczenia wszystkie mikroorganizmy (w tym niebezpieczne wirusy i bakterie oraz zarodniki pleśni i grzybów)
- poprawia samopoczucie i produktywność w miejscu pracy
- poprawia poczucie bezpieczeństwa i komfort pracy