Wzrost

Wzrost

18/09
piątek
10:00 - 21:00
19/09
10:00 - 21:00
20/09
10:00 - 21:00

data: 18-30.09
miejsce: PURO Łódź, Ogrodowa 16

Agnieszka Bar, laureatka nagrody Mazda Design Award 2019, ukazuje proces twórczy na styku dwóch rzemiosł: dmuchania szkła i plecionkarstwa. Nowa odsłona to kontynuacja nagrodzonego projektu „Splecione” – obiekty będące metaforą wzrostu.
„Wychodzą od kształtu korzeni, mając w sobie ślad natury, ewoluując do postaci nadanej jej przez człowieka. Ta transformacja to odzwierciedlenie nieustannego ruchu, który odbywa się między naszymi, ludzkimi korzeniami, a dążeniami. Ruchu który jest zarówno wzrostem, jak i powrotem do przeszłości, mądrości przodków, czy też połączeniem z naturą. Mierząc się z wizją przyszłości opuszczamy przestrzeń znaną i oswojoną, wyruszając w stronę tego, co nieopisane. Podróżowanie w obydwu kierunkach pozwala nam dostrzegać więcej i doświadczać głębiej.”

„WZROST” ukazuje równocześnie proces tworzenia nowych prac oraz jego efekt – w postaci gotowych szklanych obiektów. W ramach wydarzenia można obejrzeć również film będący zapisem pracy nad kolekcją, opatrzony autorskim komentarzem artystki.

Agnieszka Bar urodziła się i wychowała w Sudetach, w regionie o bogatych tradycjach szklarskich. Tam odkryła szkło jako wielowymiarowe medium, przy pomocy którego opowiada historie pełne znaczeń, komunikuje istotne dla niej wartości. Kształciła się na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie obroniła dyplom na kierunku Wzornictwo: Projektowanie szkła (2007). Studiowała sztuki użytkowe na Academy of Fine Arts and Design w Bratysławie (2006) oraz w Technic University w Libercu (2004). Odbyła praktyki zawodowe w Hucie Szkła Krosno i nieistniejącej już Hucie Szkła w Tarnowie. Jest współzałożycielką Grupy Projektowej WZOROWO (2009-2014), w ramach której wraz z Agnieszką Kajper i Kariną Marusińską prowadziła działania projektowe w obszarze szkła i ceramiki, projekty artystyczne i edukacyjne. Aktualnie przygotowuje doktorat na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu. Jest stypendystką Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodego wybitnego naukowca oraz Laureatką Mazda Design Award 2019. Fascynują ją procesy formowania szklanej materii na gorąco, zjawiska przyrody i natura człowieka. Tworzy markę osobistą znaną z sensualnych i nowatorskich realizacji w szkle użytkowym, zapraszających do poczucia i przeżycia materii oraz do refleksji.

Agnieszka Bar – jest jednocześnie jurorką konkursu Mazda Design Experience 2020/21. Po 10 latach konkurs projektowy Mazda Design zyskał nową formułę i nazwę z dodatkowym określeniem – Experience. W nowej formule akcent jest postawiony na wiedzę i umiejętności przekazywane przez jurorów, którzy stają się również mentorami młodych projektantów oraz na doświadczenie, którym może podzielić się sama Mazda i jej designerzy. Równie ważny jest też efekt prac projektowych, możliwości ich realizacji i szeroka promocja nowych rozwiązań młodych twórców. Hasłem tej edycji jest „reKREACJA”, a główną inspiracją Mazda MX-30 – pierwszy w pełni elektryczny model japońskiej marki. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 20 tys. zł. Termin przysyłania zgłoszeń mija 31 października 2020 r, a ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi na początku grudnia 2020 r. Wszystkie szczegóły dotyczące zasad przyjmowania zgłoszeń oraz regulamin konkursu Mazda Design Experience 2020/21 znajduje się na www.mazdadesign.pl

„Mazda Design Icons” to cykl prezentacji wybranych projektów twórców związanych z hasłem Mazda Design – jurorów konkursu i laureatów nagrody Mazda Design Award.

 

>
>