Zasoby 2. Slow materials

Zasoby 2. Slow materials

17/09
czwartek
10:00 - 18:00
18/09
10:00 - 18:00
19/09
10:00 - 18:00
20/09
10:00 - 18:00

Prezentacja projektu podczas otwarcia 14.ŁDF - czwartek 17.09 o godz. 16:30

Inna produkcja jest możliwa. Zmiana zawrotnego tempa wytwarzania przedmiotów staje się nieubłagana! Wydłużenie cyklu życia rzeczy jest możliwe.

Zasoby 2. Slow materials to druga odsłona cyklu wystawienniczego autorstwa Agaty Nowotny, socjolożki, edukatorki, badaczki pracującej na styku biznesu i projektowania. Kuratorka przygląda się procesom projektowania i produkcji przedmiotów w poszukiwaniu nowych, zrównoważonych i odpowiedzialnych działań. Poszukuje alternatyw i nowoczesnych rozwiązań, które dają szansę na przeciwdziałanie katastrofie ekologicznej, której doświadczamy.

W tym roku bohaterami wystawy staną się odpady, resztki i zanieczyszczenia. To od nich, będących ostatnim kiedyś etapem „życia” przedmiotów codziennego użytku, wychodzi kuratorka. Szybka i masowa produkcja doprowadziła do nieodwracalnych zniszczeń środowiska. Pozostawiła góry śmieci rozkładających się przez setki i tysiące lat. Pęczniejących w zawrotnym tempie. Bezużytecznych.

Czy możliwe jest wydłużenie czasu ich funkcjonowania? Spowolnienie procesu wypadania przez nie z obiegu? Wystawa Zasoby 2. Slow materials bierze pod lupę materiały powstałe z przetworzonych odpadów. Materiały „długożyjące” – takie, które mogą zostać ponownie użyte do produkcji. Materiały „powolne” – będące alternatywą dla szybkich i jednorazowych produktów.

Przyglądając się rzeczom, zastanawiam się nie tylko, czemu one służą i czy są ładne. Zwracam przede wszystkim uwagę na to, jak i z czego zostały zrobione. Każda forma zdradza sposób powstania. Każdy materiał opowiada swoją historię. Każda rzecz jest pewną wypowiedzią. Tegoroczna wystawa “Zasoby 2. Slow materials” jest swoistym badaniem, śledztwem odkrywającym losy materiałów, z których powstają rzeczy. Jednak nie tych pozyskiwanych z naturalnych surowców, ale tych tworzonych i przetwarzanych z już istniejących lub nawet zużytych. Śmieci są dzisiaj naszym zasobem. Musimy nauczyć się z nich korzystać – mówi kuratorka wystawy, Agata Nowotny.

Wystawa to wizyta na zapleczu współczesnej produkcji i przyglądanie się temu, jak przebiegają procesy produkcyjne materiałów oraz produkty, które z nich powstają. Wśród prezentowanych obiektów znajdą się: Substantial Chair Alexandra Schula, wazon REvase autorstwa UAU Project - wykonany w całości z materiałów z recyklingu i panel akustyczny Cell projektu Macieja Karpiaka wyprodukowany przez Marbet Style z przetworzonego z butelek PET filcu. Przestrzeń wystawy zaprojektowana przez Grynasz Studio wzbogacona będzie o zdjęcia Krzysztofa Pacholaka. Pierwsza odsłona wystawy odbyła się podczas Arena Design 2020.

Kuratorka: Agata Nowotny

O bezpieczeństwo i komfort zwiedzania zadbała firma es system k, za pomocą oczyszczacza powietrza SAFE AIR.

SAFE AIR to najnowszej generacji przemysłowy oczyszczacz powietrza cechujący się dużą wydajnością pracy. Oczyszcza powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń, pochłaniając także najmniejsze cząsteczki PM1 - w tym wirusy i bakterie. Ponad 99,995% skuteczności filtrowania dzięki absolutnym filtrom HEPA H14 (stosowanym w obiektach o najbardziej restrykcyjnych wymogach w zakresie jakości powietrza, w tym w branży medycznej) !

 Kluczowe korzyści SAFE AIR

• chroni przed negatywnymi skutkami zdrowotnymi złej jakości powietrza

• nawet w zatłoczonych miejscach możemy czuć się bezpiecznie

• eliminuje z otoczenia wszystkie mikroorganizmy (w tym niebezpieczne wirusy i bakterie oraz zarodniki pleśni i grzybów)

• poprawia samopoczucie i produktywność w miejscu pracy

• poprawia poczucie bezpieczeństwa i komfort pracy

>
>