Edukreacja - działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży

Kiedy: 12 – 22 maja 2022 r.
Miejsce:
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3


ZAPISY NA WARSZTATY
Rezerwacje odbywają się mailowo pod adresem edukreacja@lodzdesign.com i potrwają do wyczerpania puli miejsc. W mailu należy podać wybrany warsztat, godzinę, ilość i wiek dzieci. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny.
Uwaga! Aby zwiększyć dostępność zajęć dla wszystkich chętnych obowiązuje zasada jednej rezerwacji, tzn. jedna osoba może dokonać rezerwacji na jeden wybrany warsztat dla maksymalnie 2 dzieci.


Edukreacja to nieodłączna część każdej edycji Łódź Design Festival. Kompleksowo przygotowany program edukacyjno-animacyjny skierowany jest do różnych grup wiekowych. Co roku oferujemy możliwość udziału naszej najmłodszej publiczności w interaktywnych warsztatach stymulujących kreatywność, budujących wrażliwość społeczną i aktywizujących twórczo. W ramach festiwalu, będzie można zobaczyć trzy wystawy dedykowane dzieciom: „Eureka! Czyli odkrywam, „To prawda! oraz „Elementarz polskiego dizajnu.

W repertuarze warsztatów Edukreacji 2022 znalazły się:

 • mili bili – warsztaty kreatywne
  Celem warsztatów jest stworzenie przestrzennej formy na bazie kształtów wykonanych ze 100% recyklowanego plastiku. Kształty dopełniają się wzajemnie, tworząc zestaw układanki; są abstrakcyjne – pobudzają wyobraźnię i kreatywność. To młodzi projektanci nadają im znaczenie poprzez swoją fantazję.
  Zadanie nie jest łatwe, wymaga pomysłowości i cierpliwości, by zbudować formę równoważną i stabilną. Kształty wykonane są z pozyskanego różnego materiału, co daje unikatowy efekt wizualny –wykonane z przetworzonych sieci rybackich o zielonkawo-niebieskim kolorze, recyklowane barwne nakrętki od butelek oraz plastikowe opakowania, które swym wyglądem przypominają granit. Tym samym każdy przedmiot symbolizuje globalny problem zanieczyszczenia środowiska danym materiałem.
  Warsztatami zwracamy uwagę na możliwość wykorzystania wyjątkowych cech tworzywa sztucznego, które użyte w odpowiedni sposób, może zmienić postrzeganie tego niezwykłego materiału.
  Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 lat
  Prowadząca:
  Joanna Leciejewska

  O twórcach warsztatu:
  projekt Joanna Leciejewska joa-projekt.pl
  produkcja Adam Krzeminski boomplastic.com
  wykonanie Cyryl Zakrzewski nowymodel.org

 • To Prawda! – warsztat filozoficzny z oprowadzaniem
  Czy zawsze powinniśmy mówić prawdę? Czy jej przeciwieństwem jest kłamstwo? Czy prawda jest jedna, czy jest wiele prawd? Jakimi narzędziami dysponuje człowiek w dochodzeniu do prawdy? Jakie mamy wewnętrzne radary prawdy i dlaczego właściwie człowiek do niej dąży?
  Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi na warsztatach towarzyszących wystawie „To Prawda!”. Zgromadzone obiekty to interaktywne poszukiwacze i radary prawdy, które w uniwersalny sposób, adekwatny do poziomu odbiorcy w każdym wieku, pozwolą zastanowić się nad otaczającą nas rzeczywistością.
  Warsztaty dla dzieci w wieku 4–6 lat i od 7 lat
  Prowadząca:
  Zuzanna Krzysztofik / Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”

 • Eureka, czyli odkrywam! – warsztat filozoficzny z oprowadzaniem
  Celem warsztatu jest wzbudzenie zainteresowania filozofią poprzez aktywności angażujące wyobraźnię i zmysły oraz nauka dialogu wraz z umiejętnością zadawania pytań – jako najstarszego narzędzia filozoficznego. Warsztat odbywa się w przestrzeni wystawy „Eureka, czyli odkrywam!”, a obiekty wystawowe służą jako przyczynki do dyskusji.
  W rozmowie o wartościach opowiemy siebie nawzajem, co jest dla nas ważne, staniemy przed lustrem z pytaniem „Kim jestem?” i zastanowimy się, jak poznajemy świat poprzez zmysły. Spróbujemy dostrzec filozofię w codzienności. Poznawanie świata przez dziecko obfituje przecież w filozoficzne, niekiedy abstrakcyjne pytania.
  Warsztaty dla dzieci w wieku 5-6 lat i od 7 lat
  Prowadząca:
  Paula Markowska / Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”

Terminy warsztatów (ostatnie wolne miejsca!):

 • To Prawda! – warsztat filozoficzny z oprowadzaniem: 14 maja (sobota), godz. 11:00-12:00, ilość miejsc 12, grupa wiekowa: 7+
 • Co to jest prawda? – warsztat filozoficzny dla przedszkolaków: 15 maja (niedziela), godz. 10:30-11:30, ilość miejsc 12, grupa wiekowa: 4-6 lat
 • mili bili – warsztaty kreatywne:15 maja (niedziela), godz. 12:00-13:00, ilość miejsc 8, grupa wiekowa: 6+ | BRAK WOLNYCH MIEJSC
 • Co to jest prawda? – warsztat filozoficzny dla przedszkolaków: 15 maja (niedziela), godz. 12:00-13:00, ilość miejsc 12, grupa wiekowa: 4-6 lat
 • mili bili – warsztaty kreatywne: 15 maja (niedziela), godz. 13:30-14:30, ilość miejsc 8, grupa wiekowa: 6+ | BRAK WOLNYCH MIEJSC
 • Eureka, czyli odkrywam! – warsztat filozoficzny z oprowadzaniem: 21 maja (sobota), godz. 11:30-12:30, ilość miejsc 12, grupa wiekowa: 5-6 lat
 • Eureka, czyli odkrywam! – warsztat filozoficzny z oprowadzaniem: 21 maja (sobota), godz. 13:30-14:30, ilość miejsc 12, grupa wiekowa: 7+
 • Eureka, czyli odkrywam! – warsztat filozoficzny z oprowadzaniem: 21 maja (sobota), godz. 15:00-16:00, ilość miejsc 12, grupa wiekowa: 7+

ZAPISY GRUP NA OPROWADZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Edukreacja to program skierowany do różnych grup wiekowych, również do tych najmłodszych. W tym roku zapraszamy w szczególności na wystawy „To prawda” oraz „Eureka, czyli odkrywam”, które zainspirują dzieci i młodzież do refleksji z obszaru filozofii. Dla przedszkolnych i szkolnych grup zorganizowanych (do 25 osób) proponujemy godzinne oprowadzanie po wystawach z przewodnikiem. Udział jest bezpłatny. Ofertę kierujemy do przedziału wiekowego: od starszych grup przedszkolnych (min. 6 lat) do grup szkoły podstawowej i średniej.

Zapisy trwają! Przy rezerwacji prosimy o podanie: preferowanej wystawy, daty i godziny oprowadzania, ilości uczestników oraz podanie numeru kontaktowego.
Terminy oprowadzań: 16–19 maja 2022 r.
Zakres godzinowy: 10:00–15:00

ZGŁOSZENIA: edukreacja@lodzdesign.com
Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

>
>