Elementarz polskiego dizajnu

LDF2022 Elementarz polskiego designuWystawa w dniach: 8.05 – 31.10.2022 r. Godziny zwiedzania oraz zasady uczestnictwa dostępne na stronie Akademickiego Centrum Designu.
Miejsce: Akademickie Centrum Designu, ul. Księży Młyn 13/15, Łódź.

Wystawa prezentuje 100 projektów polskiego designu powstałych w ciągu ostatniego stulecia, od 1918 roku po dni dzisiejsze. Wśród 100 obiektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z designem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, neony, szybowiec, skuter, a nawet wizualne projekty Ptasiego Mleczka i gumowego kółka Ringo. Pokazuje zarówno projekty współczesne, jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Można oglądać unikaty i prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji oraz rzeczy bardzo popularne i przedmioty codziennego użytku. Wystawa to nie tylko 100 obiektów i 100 ich plastycznych interpretacji, to także 100 historii: o projektantach, o potrzebach, o marzeniach, o możliwościach i o ograniczeniach. Opowiada nie tylko o konkretnych projektach. Pokazuje też, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest design – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni...

Ekspozycja kierowana jest do szerokiej publiczności, także najmłodszego pokolenia. Wystawa zbudowana z drewnianych konstrukcji – regałów prezentuje 100 grafik zestawionych z obiektami lub ich archiwalnymi wizerunkami.

Wystawa powstała z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości, na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza i festiwalu Gdynia Design Days, przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Aktualnie dedykowana jest obchodom Roku Modzelewskiego jako jedna z długookresowych wystaw Akademickiego Centrum Designu w Łodzi. Do tej pory była pokazywana za granicą, m.in.: w Budapeszcie, Berlinie, Bukareszcie, Zagrzebiu, Wiedniu, Petersburgu, Toronto.

Kurator: Ewa Solarz
Architektura: Studio Beton, Marta i Lech Rowińscy
Identyfikacja wizualna: Acapulco Studio, Małgorzata Nowak i Agata Dudek
Autor tekstów: Agnieszka Kowalska, Ewa Solarz, Agata Szydłowska
Nadzór producencki: Małgorzata Miśkowiec

www.acdesign.com.pl

>
>