Projektowanie przyszłości

12 maja 2022, godz. 17:30 - 20:00
13-15 maja 2022, godz. 10:00 - 20:00
16-19 maja 2022, godz. 10:00 - 18:00
20-22 maja 2022, godz. 10:00 - 20:00

Wystawa w dniach: 12 – 22 maja 2022 r.
Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3
Oprowadzanie kuratorskie: 14 maja, godz. 16:00 

Wystawa „Projektowanie przyszłości – A Day in a Life Of (in 2040)” to opowieść o tym, jak może wyglądać nasze życie w roku 2040. To cztery opowiadania przedstawiające konkretnych bohaterów, w konkretnych okolicznościach miejskich, środowiskowych, społecznych i indywidualnych w perspektywie kolejnych 18. lat, stworzone na podstawie sygnałów zmian i scenariuszy przyszłości przedstawionych w książce Zuzanny Skalskiej i Rafała Kołodzieja – „Prototyping 2040 – The FutureS Thinking Book”, z ilustracjami Olgi Mrozek.

Zapraszamy do czterech możliwych rzeczywistości w roku 2040: Kind Capitalism, Active RestorationSelf ConsumedLess Is Enough, w których bohaterowie mierzą się z wyzwaniami świata, w którym żyją, okolicznościami w których funkcjonują i w których muszą podejmować określone przyszłymi kontekstami decyzje.

Zapraszamy do zastanowienia się, w których z tych przyszłości Wy widzicie swoje miejsce, czy może te przyszłości dzieją się już dzisiaj i macie podobne rozterki, co nasi bohaterowie? A może te rozterki Was zupełnie już/jeszcze nie dotyczą? Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy:

  • Miasto mogłoby funkcjonować jako spersonalizowana usługa na żądanie - wyobrażasz sobie Twoje miasto w takiej formule? Co zmieniłoby to w Twoim otoczeniu, w codziennym funkcjonowaniu?
  • Czy wiesz jaka jest różnica pomiędzy mądrym miastem a inteligentnym miastem? Które z nich pozwoli Twoim dzieciom na życie w dobrostanie w dłuższej perspektywie?
  • Czy myślałeś o tym, że Twoje osobiste dane byłyby jak bilet parkingowy, bilet tramwajowy, karta do biblioteki. Czy jesteś gotowy na nieustanne udostępnianie danych o sobie? Ile danych jesteś w stanie sprzedać za inną jakość życia?
  • Czy wyobrażasz sobie miasto, w którym każdy odpad staje się zasobem i wszystko, co wyrzucasz można i należy ponownie wykorzystać, z szacunkiem dla środowiska i mieszkańców miasta?

Przedstawione wizje świata to spekulacja – oparta na rysujących się na horyzoncie sygnałach zmian. Pamiętajcie proszę, że nie jest to jedyna słuszna wizja przyszłości. To nie jest jedyna oczywista koncepcja. To nie jest manifest determinujący wizję świata w kolejnych 18. latach.

Choć twórcy są przekonani do własnych wizji, głównym celem jest, by zacząć myśleć o przyszłości w szerszy sposób. O wielości możliwych przyszłości, o ich prawdopodobnych kształtach, o zagrożeniach, a przede wszystkim szansach z nimi związanych. To jest zaproszenie do refleksji nad tym „jak?”. W jakich działaniach, czynnościach, kontekstach, będziemy funkcjonować w nadchodzących 18. latach, czy jesteśmy na to gotowi, czy zastanawiamy się nad tym dzisiaj – jak przygotować się na przyszłości, jak traktować przyszłości jako narzędzie do projektowania teraźniejszości.

Zapraszamy cię, abyś na chwilę „zamieszkał w przyszłości” – zaczął myśleć w kategoriach tego, co będzie, nie zaś tego, co jest. Ostatecznie – najlepsza przyszłość, to taka, którą sam zaprojektujesz.

Kuratorzy: Karolina Michałkowska, Paula Fogt, Agata Bisping
Projekt wystawy: Paula Fogt
Ilustracje: Olga Mrozek
DILO: Fragmenty książki Zuzanny Skalskiej i Rafała Kołodzieja „Prototyping 2040 – The FutureS Thinking Book”

www.futuresthinking.pl


Opowiadanie „A Day In The Life Of – LESS IS ENOUGH” zostało nagrane specjalnie w języku polskim dla uczestników Łódź Design Festival 2022 RE:GENERACJA i jest uzupełnieniem prezentowanej wystawy „PROJEKTOWANIE PRZYSZŁOŚCI – A DAY IN THE LIFE OF (in 2040)”. 

Projekt przygotowany jest przez Greenhat Innovation.
Więcej informacji o książce na: www.futuresthinking.pl

>
>