RE:THINK RE:THING

12 maja 2022, godz. 17:30 - 20:00
13-15 maja 2022, godz. 10:00 - 20:00
16-19 maja 2022, godz. 10:00 - 18:00
20-22 maja 2022, godz. 10:00 - 20:00

Wystawa w dniach: 12 – 22 maja 2022 r.
Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

Wystawa „RE:THINK, RE:THING”, będąca efektem współpracy szczecińskiej firmy Foonka ze Studentami/Studentkami Wydziału Wzornictwa na specjalności Projektowanie Produktu. Jest to swoisty ukłon w stronę tego, co zwykle uważamy za „odpad”, „błąd”, „usterkę”.

Zaprezentowane projekty powstały bowiem głównie z niewykorzystanych ścinków tkanin, końcówek beli materiałów czy fragmentów z lekkimi wadami. Okazały się one na tyle inspirujące, że umożliwiły Studentom/Studentkom uwolnienie drzemiącego w nich potencjału i wygenerowanie ciekawych – multisensorycznych idei. Tkanina stała się tu punktem wyjścia, ale jednocześnie i ograniczeniem. Dla większości Studentów/Studentek było to też pierwsze zetknięcie z Laboratorium Fashion Design w CPK Centrum Przemysłów Kreatywnych oraz szyciem. Tkaniny „odwzorowujące” naturę prosiły się, by zaangażować w proces projektowy wszystkie zmysły. Dlatego poszczególne prace pachną, bądź mają zróżnicowane faktury czy wypełnienia, co w efekcie dostarcza nam synergię doświadczeń wielozmysłowych.

Idąc za słowami Agaty Nowotny, „błąd jest na stałe wpisany w wiele procesów", warto zastanowić się jak można minimalizować jego negatywny wpływ. Rozumiejąc odpad poprodukcyjny jako błąd, powinniśmy wręcz nauczyć się go przetwarzać i ponownie wykorzystywać tak, by – między innymi – redukować jego szkodliwość. Powinniśmy wyrobić w sobie nową umiejętność – radzenia sobie z błędami – i działać elastycznie.

Kuratorzy: Maria Ciarka, Magdalena Gabara, Blanka Jaworska, Olga Kiedrowicz-Świtalska
Autorzy: Nikola Bińkowska – Klocki; Aleksandra Brejwo – Łapy wszelakie; Aleksandra Chmielarz – Znaki w zbożu; Maria Ciarka – Zapachowe memory; Alicja Fijał – Ukształtuj się (Shape yourself); Magdalena Gabara (we współpracy z Anna Gregorczyk) – TermoJaś, TermoMałgosia; Maurycy Gebel – Strefa komfortu na życzenie; Paweł Janicki – Piece of Sky; Gabriela Jasik – Otoczaki; Julia Łyżwińska – Pluszowe klocki; Oliwia Łobożewicz – Co w mchu piszczy?; Milena Smyl – Recyklaki; Krzysztof Sowierszenko – Bliżej podłogi
Organizacja: Akademia Sztuki w Szczecinie, Wydział Wzornictwa, Katedra Projektowania Produktu – Pracownia projektowania multisensorycznego; Foonka
Współpraca: Anna Gregorczyk, Laboratorium Fashion Design / CPK Centrum Przemysłów Kreatywnych w Szczecinie
Opracowanie graficzne: Marta Masella
Zdjęcia: Tomek Wieczorek / Robię Rzeczy

>
>