Tylko Ola Niepsuj

Wystawa w dniach: 13 – 27 maja 2022 r. Godziny i zasady wstępu dostępne na stronie Domu Literatury w Łodzi.
Miejsce: Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17.
Wernisaż wystawy: 13 maja 2022 r., godz. 17:00
Noc Muzeów - zwiedzanie: 14 maja (w sobotę) w godz. 11.00-00.00; 15 maja (w niedzielę) w godz. 11:00-15.00.

Ola Niepsuj to wielokrotnie nagradzana twórczyni grafiki użytkowej i ilustracji. Specjalizuje się w sztuce kolażu, identyfikacji wizualnej, plakacie, projektowaniu opakowań, wydawnictw i infografik. Projektowanie traktuje konceptualnie i holistycznie. Dzięki wielkiej wrażliwości na detal, wyobraźni i kreatywności połączonej z biegłością w projektowaniu artystka kreuje własną, subiektywną rzeczywistość. To wszystko (i znacznie więcej) sprawia, że ci, którzy poznali twórczość Oli Niepsuj, z łatwością rozpoznają ją pośród innych, a charakterystyczny sznyt jej prac wystarczy im za sygnaturę.

Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Studiowała także w Escola Superiore Artes Design oraz Faculdade de Belas Artes w Portugalii. Jest laureatką Stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych Łodzi oraz Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Prowadzi wykłady i warsztaty w instytucjach edukacyjnych i na konferencjach branżowych. Twórczość Niepsuj zdobyła uznanie na blisko 180 wystawach w 34 krajach.

Na wystawie zatytułowanej „Tyko Ola Niepsuj” prezentowanej w Domu Literatury w Łodzi, która towarzyszy Łódź Design Festival, pokazane zostaną prace z trzech cyklów: Lato w mieście, Outdoor Club oraz Object Salon, a także oryginalne rysunki i kolaże z archiwum autorki.

Ola Niepsuj poprzez prace przedstawia siebie, swoje fascynacje, inspiracje, sposób widzenia świata… Poruszając się w obszarze własnego, charakterystycznego języka wizualnego, ilustratorka nieustannie sięga po nowe formy, kompozycje i środki wyrazu. Do cech, które wyróżniają prezentowane na wystawie projekty należy bogata wizualnie, niepozbawiona dowcipu, szata graficzna. Niepsuj łącząc tradycyjne techniki, takie jak ołówek, tusz czy malarstwo z rysunkiem cyfrowym, tworzy eklektyczne kolaże. Bardzo istotna jest dla niej kompozycja, a największe znaczenie ma to, co na pierwszy rzut oka jest ledwie detalem. Za pomocą koloru utrwala proste, radosne wspomnienia wczesnej twórczości, kojarzące się z beztroską, zabawą, śmiechem, kiedy nie znając jeszcze zgiełku dorosłego życia, mając kilka lat, mocniej odczuwa się otaczający nas świat. Dlatego ilustracje są żywe, pełne humoru, starają się zapewnić każdemu dziecięce poczucie zachwytu i niewinności. Ilustracje i projekty tworzone przez artystkę mówią same za siebie. Tylko Ola Niepsuj tak widzi świat.

Kuratorka: Adriana Usarek
Autorka: Ola Niepsuj

www.dom-literatury.pl

>
>